Menu
-
"REAGUJ I DZIAŁAJ - rozmowy o dyskryminacji"
- Odc. 1: Dyskryminacja w zatrudnieniu z perspektywy osoby zatrudnionej. Gościni: Maria Sankowska-Borman
- Odc. 2: Dyskryminacja w zatrudnieniu z perspektywy pracodawcy. Gościni: Karolina Kędziora
- Odc. 3: Dyskryminacja w dostępie do usług. Gościni: Katarzyna Bogatko
- Odc. 4: Przestępstwa z nienawiści. Gościni: Anna Mazurczak
-
Równe media dla demokracji w Polsce
- Opis projektu
- Aktualności
- Publikacja: "Równościowe standardy pracy w redakcji"
- Publikacja: "Równe Media. Baza informacji dla osób wykonujących zawód dziennikarza oraz osób pracujących w mediach"
- Spotkanie MEDIA BEZ DYSKRYMINACJI
- Bezpłatne porady prawne
- Akademia Równych Mediów: Rekrutacja
- Wzmocnienie równości w mediach wzmocnieniem demokracji
- Akademia Równości / Equality Academy 2021-2022
- Wsparcie dla kobiet doświadczających molestowania seksualnego 2021-2023
- Masz prawo do równego traktowania - wsparcie prawno-informacyjne i psychologiczne dla osób mieszkających w Warszawie zagrożonych dyskryminacją lub jej doświadczających 2024
- Prawa osób LGBT+ w praktyce stosowania prawa. Edukacja społeczności prawniczej.
- "Prawa osób LGBTI w Praktyce" Szkolenia dla profesjonalnych pełnomocniczek i pełnomocników
- Pro Bono dla równości – wsparcie społeczeństwa obywatelskiego/ Pro Bono for Equality - supporting civil society
- Wsparcie finansowe od szwedzkiej organizacji Regnbågsfonden (Tęczowy Fundusz)
- Równe Miejsce – sieć współpracy miejsc usługowych wolnych od dyskryminacji
- Równość standardem pracy w trzecim sektorze
- Koalicja Równych Szans/ Coalition for Equal Opportunities
-
Projekty zakończone
- Masz prawo do równego traktowania - wsparcie prawne i psychologiczne dla osób mieszkających w Warszawie zagrożonych dyskryminacją lub jej doświadczających 2022 r.
- Projekt Instytucjonalny
- Tydzień Równości 2020
- Równe miejsce – warszawski system standaryzacji miejsc wolnych od dyskryminacji 2018-2020
- Równe miejsce – warszawski system standaryzacji miejsc wolnych od dyskryminacji 2018
- Pomoc prawna dla organizacji i działaczy/ek praw człowieka narażonych na ataki/ Legal aid for organizations and human rights activists exposed to attacks
- Accommodating the needs of the victims of homophobic and transphobic hate crimes through raising the competences of law enforcement institutions [VicHC]
- Masz prawo do równego traktowania. Poradnictwo prawno-psychologiczne dla osób i rodzin zagrożonych dyskryminacją
- II Forum Różnorodności - Lokalność i Sojusznicy
- Przeciwdziałanie Dyskryminacji Na Terenie Województwa
- Prawnicy Na Rzecz Równości. Lokalne Platformy Współpracy
- Obserwatorium Legislacji Antydyskryminacyjnej
- Akademia Testów Dyskryminacyjnych
- Masz prawo do równego traktowania. Poradnictwo prawne dla osób i rodzin zagrożonych dyskryminacją.
- Forum Różnorodności 2015 r. Razem Przeciw Dyskryminacji.
- Spot antydyskryminacyjny jako skuteczne narzędzia edukacji w zakresie równego traktowania
- Równi - zbiór reportaży o dyskryminacji z uwzględnieniem perspektywy prawnej - wersja angielska
- Międzynarodowa konferencja. Europejskie standardy równego traktowania w krajach europy środkowo-wschodniej po 10 latach obecności w UE
- Układ równań. Cykl debat o równości
- Prawo antydyskryminacyjne w codziennej działalności związków zawodowych
- Edukacja prawa dla dziennikarzy. Zbiór reportaży o osobach doświadczających dyskryminacji z uwzględnieniem perspektywy prawnej
- Równość standardem dobrego samorządu/ Equality as a standard in local government administration
- Monitoring stosowania przez polski wymiar sprawiedliwości przepisów prawa antydyskryminacyjnego/ Monitoring the application of the anti-discrimination law by the Polish judiciary
- Wsparcie prawne dla ofiar dyskryminacji
- Prawa osób transpłciowych
- Jeśli nie ubezwłasnowolnienie to co? Prawne formy wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną
- Równościowy monitoring ogłoszeń o pracę
- Szkoła związkowych ombudsmanów ds. równego traktowania
Aktualności
Podsumowanie IV. Zjazdu Akademii Równych Mediów
Ostatni zjazd Akademii odbył się w dniach 25-26 listopada w Serocku i w całości poświęcony był bardzo ważnej sferze pracy dziennikarskiej, jaką jest dobrostan psychiczny, wymagający szczególnej uwagi w pracy, w której porusza się tematy ważne społecznie. Osoby uczestniczące w Akademii wzięły udział w warsztacie „Dziennikarskie BHP, czyli jak nie zgubić siebie i misji”, prowadzonym przez Martynę Markiewicz i Martę Trawinską. Podczas warsztatu uczestnicy dowiedzieli się m.in:
- jak zadbać o siebie w pracy dziennikarskiej;
- jak rozpoznać oznaki wypalenia zawodowego;
- gdzie szukać wsparcia w pracy zaangażowanej społecznie.
Ogromnie cieszy nas sieć dziennikarska zbudowana w toku Akademii Równych Mediów. Czternastka absolwentek i absolwentów projektu zadeklarowała chęć dalszej pracy na rzecz równego, włączającego i zaangażowanego społecznie dziennikarstwa.
Projekt realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy Norweskich.
Podsumowanie III. Zjazdu Akademii Równych Mediów
W dniach 16-17 września w Warszawie odbył się trzeci zjazd Akademii Równych Mediów. Podczas zjazdu uczestniczki i uczestnicy wzięli udział w zajęciach dotyczących języka inkluzywnego, etyki dziennikarskiej oraz wraz z ekspertkami projektu współtworzyli Równościowe Standardy pracy w redakcji.
W sobotę 16 września odbyło się spotkanie zatytułowane: "Etyka dziennikarska a równościowe standardy tworzenia materiałów dziennikarskich". Gościem Akademii był Seweryn Blumsztajn - dziennikarz, działacz opozycji antykomunistycznej w okresie PRL, prezes Towarzystwa Dziennikarskiego, który podzielił się z osobami uczestniczącymi w Akademii doświadczeniem kilkudziesięciu lat pracy dziennikarskiej i wyzwaniami, z jakimi mierzył się, niejednokrotnie doświadczając opresji władzy.
Tego samego dnia odbyły się zajęcia dotyczące języka inkluzywnego oraz komunikacji bez przemocy: warsztat "Język inkluzywny i komunikacja w duchu NVC" poprowadziła Lena Rogowska-Lewandowska.
Po zajęciach osoby uczestniczące wzięły udział w zorganizowanym na potrzeby Akademii "Równościowym Networkingu Dziennikarskim".
Drugi dzień zjazdu rozpoczął się warsztatem "Jak pisać i mówić o osobach LGBTQ+", który poprowadziła Yga Kostrzewa. W drugiej połowie dnia osoby uczestniczące w Akademii wraz z ekspertkami projektu - adw. Anną Mazurczak, r.pr. Karoliną Kędziorą i adw. Dorotą Dudek - pracowały nad utworzeniem Równościowych Standardów pracy w redakcji, które opublikowane zostaną i rozesłane do redakcji w całej Polsce.
Podczas zjazdu osobom uczestniczącym oraz ekspertkom towarzyszył Anu Czerwiński - dokumentalista, operator filmowy, montażysta, reżyser. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z krótkim wideoreportażem:
Podsumowanie II. Zjazdu Akademii Równych Mediów
W dniach 17-18 czerwca 2023r. w Warszawie odbył się drugi zjazd Akademii Równych Mediów, działania edukacyjnego skierowanego do dziennikarzy i dziennikarek z całego kraju. Uczestniczki i Uczestnicy wzięli udział w dwudniowym warsztacie pt.: „Bezpieczeństwo w pracy dziennikarskiej”.
Pierwszy dzień zjzdu poświęcony był bezpieczeństwu dziennikarzy i dziennikarek w relacji z władzą. Zajęcia poprowadzili: adw. Anna Mazurczak (PTPA, Knut Mazurczak Adwokaci), Konrad Siemaszko (Helsińska Fundacja Praw Człowieka) oraz adw. Marta Tomkiewicz-Januszewska (Szkoła Dobrego Prawa, Amnesty International).
Drugi dzień zjazdu poświęcony był bezpieczeństwu dziennikarzy i dziennikarek w redakcji. Zajęcia dotyczące dyskryminacji i mobbingu poprowadziły r.pr. Karolina Kędziora oraz adw. Dorota Dudek.
Podczas zjazdu osobom uczestniczącym towarzyszyła fotografka Agata Kubis. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia:
Galeria zdjęć - relacja z II. Zjazdu Akademii Równych Mediów
Projekt "Równe media dla demokracji w Polsce" realizowany jest z dotacji programu „Aktywni obywatele – Fundusz Krajowy”, finansowanego z Funduszy Norweskich.
Podsumowanie I. Zjazdu Akademii Równych Mediów
W dniach 15-16 kwietnia 2023r. w Warszawie odbył się pierwszy zjazd Akademii Równych Mediów, działania edukacyjnego skierowanego do dziennikarzy i dziennikarek z całego kraju. Uczestniczki i Uczestnicy wzięli udział w dwudniowym warsztacie pt.: „Co z tą równością w mediach? Perspektywy: branżowa, instytucjonalna i osobista”.
Pierwszego dnia Zjazdu osoby uczestniczące w Akademii pracowały z doświadczonymi trenerkami antydyskryminacyjnymi: Karoliną Kędziorą i Dominiką Cieślikowską. Prowadzące rozmawiały z uczestnikami i uczestniczkami m.in. na temat źródeł dyskryminacji i mechanizmu jej występowania, perspektywy grup mniejszościowych z praktyki działalności społecznej NGO i dziennikarzy/ek, którzy/e korzystali/ły ze wsparcia prawnego PTPA walcząc o równe traktowanie. Osoby uczestniczące w Akademii miały także okazję do wymiany doświadczeń i poznania perspektyw pozostałych członków i członkiń grupy.
Drugiego dnia Zjazdu do osób uczestniczących w Akademii dołączyli goście/gościnie: Karolina Domagalska, Agnieszka Jędrzejczyk, Anton Ambroziak oraz Ewa Siedlecka. Zaproszone osoby podzieliły się z uczestnikami i uczestniczkami swoimi doświadczeniami pracy w mediach, w tym poruszania w pracy dziennikarskiej tematów trudnych, reprezentacji grup defaworyzowanych, bezpieczeństwa dziennikarskiego, etyki zawodowej, opresji władzy.
Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć oraz filmem podsumowującym pierwszy zjazd Akademii Równych Mediów: