Menu

Aktualności

Podsumowanie IV. Zjazdu Akademii Równych Mediów

Ostatni zjazd Akademii odbył się w dniach 25-26 listopada w Serocku i w całości poświęcony był bardzo ważnej sferze pracy dziennikarskiej, jaką jest dobrostan psychiczny, wymagający szczególnej uwagi w pracy, w której porusza się tematy ważne społecznie. Osoby uczestniczące w Akademii wzięły udział w warsztacie „Dziennikarskie BHP, czyli jak nie zgubić siebie i misji”, prowadzonym przez Martynę Markiewicz i Martę Trawinską. Podczas warsztatu uczestnicy dowiedzieli się m.in:
- jak zadbać o siebie w pracy dziennikarskiej;
- jak rozpoznać oznaki wypalenia zawodowego;
- gdzie szukać wsparcia w pracy zaangażowanej społecznie.

Ogromnie cieszy nas sieć dziennikarska zbudowana w toku Akademii Równych Mediów. Czternastka absolwentek i absolwentów projektu zadeklarowała chęć dalszej pracy na rzecz równego, włączającego i zaangażowanego społecznie dziennikarstwa.

Projekt realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy Norweskich.

Podsumowanie III. Zjazdu Akademii Równych Mediów

W dniach 16-17 września w Warszawie odbył się trzeci zjazd Akademii Równych Mediów. Podczas zjazdu uczestniczki i uczestnicy wzięli udział w zajęciach dotyczących języka inkluzywnego, etyki dziennikarskiej oraz wraz z ekspertkami projektu współtworzyli Równościowe Standardy pracy w redakcji.

W sobotę 16 września odbyło się spotkanie zatytułowane: "Etyka dziennikarska a równościowe standardy tworzenia materiałów dziennikarskich". Gościem Akademii był Seweryn Blumsztajn - dziennikarz, działacz opozycji antykomunistycznej w okresie PRL, prezes Towarzystwa Dziennikarskiego, który podzielił się z osobami uczestniczącymi w Akademii doświadczeniem kilkudziesięciu lat pracy dziennikarskiej i wyzwaniami, z jakimi mierzył się, niejednokrotnie doświadczając opresji władzy.
Tego samego dnia odbyły się zajęcia dotyczące języka inkluzywnego oraz komunikacji bez przemocy: warsztat "Język inkluzywny i komunikacja w duchu NVC" poprowadziła Lena Rogowska-Lewandowska.
Po zajęciach osoby uczestniczące wzięły udział w zorganizowanym na potrzeby Akademii "Równościowym Networkingu Dziennikarskim".

Drugi dzień zjazdu rozpoczął się warsztatem "Jak pisać i mówić o osobach LGBTQ+", który poprowadziła Yga Kostrzewa. W drugiej połowie dnia osoby uczestniczące w Akademii wraz z ekspertkami projektu - adw. Anną Mazurczak, r.pr. Karoliną Kędziorą i adw. Dorotą Dudek - pracowały nad utworzeniem Równościowych Standardów pracy w redakcji, które opublikowane zostaną i rozesłane do redakcji w całej Polsce.

Podczas zjazdu osobom uczestniczącym oraz ekspertkom towarzyszył Anu Czerwiński - dokumentalista, operator filmowy, montażysta, reżyser. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z krótkim wideoreportażem:

 

Podsumowanie II. Zjazdu Akademii Równych Mediów

W dniach 17-18 czerwca 2023r. w Warszawie odbył się drugi zjazd Akademii Równych Mediów, działania edukacyjnego skierowanego do dziennikarzy i dziennikarek z całego kraju. Uczestniczki i Uczestnicy wzięli udział w dwudniowym warsztacie pt.: „Bezpieczeństwo w pracy dziennikarskiej”.

Pierwszy dzień zjzdu poświęcony był bezpieczeństwu dziennikarzy i dziennikarek w relacji z władzą. Zajęcia poprowadzili: adw. Anna Mazurczak (PTPA, Knut Mazurczak Adwokaci), Konrad Siemaszko (Helsińska Fundacja Praw Człowieka) oraz adw. Marta Tomkiewicz-Januszewska (Szkoła Dobrego Prawa, Amnesty International).

Drugi dzień zjazdu poświęcony był bezpieczeństwu dziennikarzy i dziennikarek w redakcji. Zajęcia dotyczące dyskryminacji i mobbingu poprowadziły r.pr. Karolina Kędziora oraz adw. Dorota Dudek.

Podczas zjazdu osobom uczestniczącym towarzyszyła fotografka Agata Kubis. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia:
Galeria zdjęć - relacja z II. Zjazdu Akademii Równych Mediów
Projekt "Równe media dla demokracji w Polsce" realizowany jest z dotacji programu „Aktywni obywatele – Fundusz Krajowy”, finansowanego z Funduszy Norweskich.


Podsumowanie I. Zjazdu Akademii Równych Mediów

W dniach 15-16 kwietnia 2023r. w Warszawie odbył się pierwszy zjazd Akademii Równych Mediów, działania edukacyjnego skierowanego do dziennikarzy i dziennikarek z całego kraju. Uczestniczki i Uczestnicy wzięli udział w dwudniowym warsztacie pt.: „Co z tą równością w mediach? Perspektywy: branżowa, instytucjonalna i osobista”.

Pierwszego dnia Zjazdu osoby uczestniczące w Akademii pracowały z doświadczonymi trenerkami antydyskryminacyjnymi: Karoliną Kędziorą i Dominiką Cieślikowską. Prowadzące rozmawiały z uczestnikami i uczestniczkami m.in. na temat źródeł dyskryminacji i mechanizmu jej występowania, perspektywy grup mniejszościowych z praktyki działalności społecznej NGO i dziennikarzy/ek, którzy/e korzystali/ły ze wsparcia prawnego PTPA walcząc o równe traktowanie. Osoby uczestniczące w Akademii miały także okazję do wymiany doświadczeń i poznania perspektyw pozostałych członków i członkiń grupy.

Drugiego dnia Zjazdu do osób uczestniczących w Akademii dołączyli goście/gościnie: Karolina Domagalska, Agnieszka Jędrzejczyk, Anton Ambroziak oraz Ewa Siedlecka. Zaproszone osoby podzieliły się z uczestnikami i uczestniczkami swoimi doświadczeniami pracy w mediach, w tym poruszania w pracy dziennikarskiej tematów trudnych, reprezentacji grup defaworyzowanych, bezpieczeństwa dziennikarskiego, etyki zawodowej, opresji władzy.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć oraz filmem podsumowującym pierwszy zjazd Akademii Równych Mediów:

Galeria zdjęć - relacja z I. Zjazdu Akademii Równych Mediów

Film - relacja z I. Zjazdu Akademii Równych Mediów

 

Partnerzy i sponsorzy